1. Го подобрува вашиот метаболизам
Истражувањата покажаа дека пиењето вода на празен стомак може да помогне да се зголеми стапката на метаболизам за 30%.Ова значи дека стапката на согорување на калории се зголемува за речиси една третина.Знаеш што значи тоа нели?– Побрзо слабеење!

Ако стапката на метаболизам ви е висока, тогаш ќе можете побрзо да ја сварите храната и да одржувате витка линија и покрај тоа што ги јадете тие дополнителни калории.Сепак, ова не ви гарантира да ја гризете сета таа нездрава храна.Понатаму, ќе треба да внесете околу четири литри вода во вашата дневна рутина за најдобри резултати.

2. Помага во чистење на цревата
Запекот е една од најиритирачките состојби што резултира и со задржување на токсините во телото.Но, дали знаевте дека една од другите придобивки од пиењето вода е тоа што помага да се исчистат вашите црева?Дебелото црево, кое е делумно одговорно за движењето на дебелото црево, бара вода за да функционира правилно.Затоа, само напијте чаша вода и седнете во тоалетот за чисто дебелото црево.

3. Помага да се балансира вашиот нервен систем
Да, пиењето вода на празен стомак, особено ако е топла, може да го подобри здравјето на вашиот нервен систем.Рано наутро, стомакот е најприемчив.Во овој момент, ако се препуштите на кафе, кое е стимуланс на централниот нервен систем, вашиот нервен систем ќе биде засегнат уште од самиот почеток.Од друга страна, ако имате само една чаша топла вода, таа може правилно да го хидрира вашиот нервен систем, што ќе му помогне да функционира правилно.

4. Спречува напади на мигрена
Повторно, ако сте склони кон напади на мигрена, тогаш водата може да помогне во борбата против неа.Вашиот доктор можеби веќе ви кажал дека мигрената се јавува поради дехидрација, меѓу другите причини.Така, само со зголемување на внесот на вода, во основа ги спречувате вашите шанси да претрпите нов напад на мигрена.Ова е особено важно кога пиете вода на празен стомак, бидејќи вашето тело не добивало течности кога сте спиеле.

5. Го подобрува здравјето на уринарниот тракт
По одредена возраст, инфекциите на уринарниот тракт стануваат чести.Она што се случува е дека вашиот мочен меур се акумулира со урина во текот на ноќта.Долготрајните периоди на задржување на урината во мочниот меур може да доведат до формирање на штетни бактерии и токсини на ѕидовите на мочниот меур.Меѓутоа, ако се почестите со една чаша вода по будењето, тогаш тоа може да помогне правилно да го испразните мочниот меур бидејќи има диуретично дејство.

6. Го подобрува вашиот апетит
Рано наутро, со тотално празен стомак, природно е дека ќе чувствувате глад.Така, друга придобивка од пиењето вода е да ве подготвите за најважниот оброк во денот – појадокот.Покрај ова, сите знаеме дека здравиот апетит е добар за целокупното здравје.

7. Спречува предвремено стареење
И сега да завршиме, ајде да видиме како пиењето вода на празен стомак може да се покаже како некој вид еликсир.Водата може да помогне во ослободувањето на токсините како бактерии и други штетни елементи од вашиот систем.Ова, пак, може да му помогне на вашето тело да се бори против ефектите на слободните радикали кои можат да предизвикаат предвремено стареење.Понатаму, ако вашата кожа е правилно хидрирана внатрешно, таа ќе се чувствува подмладена18, што може да и помогне да одржи еластичен и затегнат изглед.


Време на објавување: 26.08.2020