1. Përmirëson metabolizmin tuaj
Studimet kanë treguar se pirja e ujit me stomak bosh mund të ndihmojë në rritjen e shkallës metabolike me 30%.Kjo do të thotë se shkalla me të cilën digjen kalori rritet me gati një të tretën.E dini se çfarë do të thotë, apo jo?– Humbje më e shpejtë në peshë!

Nëse shkalla juaj metabolike është e lartë, atëherë do të jeni në gjendje të tresni ushqimin më shpejt dhe të mbani një figurë të hollë, pavarësisht se hani ato kalori shtesë.Megjithatë, kjo nuk ju garanton të kafshoni gjithë atë ushqim të pavlerë.Për më tepër, do t'ju duhet të përfshini rreth katër litra ujë në rutinën tuaj të përditshme për rezultate më të mira.

2. Ndihmon në pastrimin e zorrëve tuaja
Kapsllëku është një nga kushtet më irrituese që rezulton edhe në mbajtjen e toksinave brenda trupit.Por a e dini se një nga përfitimet e tjera të ujit të pijshëm është se ai ndihmon në pastrimin e zorrëve tuaja?Zorra e trashë, e cila është pjesërisht përgjegjëse për lëvizjet e zorrëve, kërkon ujë për të funksionuar siç duhet.Pra, thjesht pini një gotë ujë dhe uluni në tualet për një zorrë të trashë të pastër.

3. Ndihmon për të balancuar sistemin tuaj nervor
Po, pirja e ujit me stomak bosh, veçanërisht nëse është i nxehtë, mund të përmirësojë shëndetin e sistemit tuaj nervor.Herët në mëngjes, stomaku është më i pranueshëm.Në këtë moment, nëse kënaqeni me kafenë, e cila është një stimulues i sistemit nervor qendror, sistemi juaj nervor do të ndikohet që në fillim.Nga ana tjetër, nëse pini vetëm një gotë me ujë të ngrohtë, ai mund të hidratojë siç duhet sistemin tuaj nervor, gjë që do ta ndihmojë atë të funksionojë siç duhet.

4. Parandalon sulmet e migrenës
Përsëri, nëse jeni të prirur ndaj sulmeve të migrenës, atëherë uji mund të ndihmojë në luftimin e saj.Mjeku juaj mund t'ju ketë thënë tashmë se migrena ndodh për shkak të dehidrimit midis arsyeve të tjera.Pra, vetëm duke rritur marrjen e ujit, ju në thelb po parandaloni shanset tuaja për të vuajtur një sulm tjetër të migrenës.Kjo është veçanërisht e vërtetë kur pini ujë me stomakun bosh, pasi trupi juaj nuk merrte asnjë lëng kur ishit në gjumë.

5. Përmirëson shëndetin e traktit urinar
Pas një moshe të caktuar, infeksionet e traktit urinar bëhen të zakonshme.Gjëja që ndodh është se fshikëza juaj grumbullohet me urinë gjatë gjithë natës.Periudhat e zgjatura të mbajtjes së urinës brenda fshikëzës mund të çojnë në formimin e baktereve të dëmshme dhe toksinave në muret e fshikëzës.Megjithatë, nëse e trajtoni veten me një gotë të vetme me ujë pasi të zgjoheni, atëherë mund të ndihmojë në zbrazjen e duhur të fshikëzës tuaj pasi ka një efekt diuretik.

6. Përmirëson oreksin tuaj
Herët në mëngjes, me stomakun plotësisht bosh, është e natyrshme që do të ndiheni të uritur.Pra, një përfitim tjetër i pirjes së ujit është përgatitja për të ngrënë vaktin më të rëndësishëm të ditës – mëngjesin.Përveç kësaj, ne të gjithë e dimë se të kesh një oreks të shëndetshëm është i mirë për shëndetin e përgjithshëm.

7. Parandalon plakjen e parakohshme
Dhe tani për të përfunduar, le të shohim se si pirja e ujit me stomakun bosh mund të provojë të jetë një lloj eliksiri.Uji mund të ndihmojë në çlirimin e toksinave të tilla si bakteret dhe elementë të tjerë të dëmshëm nga sistemi juaj.Kjo, nga ana tjetër, mund të ndihmojë trupin tuaj të luftojë efektet e radikalëve të lirë që mund të shkaktojnë plakje të parakohshme.Për më tepër, nëse lëkura juaj është e hidratuar siç duhet nga brenda, ajo do të ndihet e rinovuar18, gjë që mund ta ndihmojë atë të mbajë një pamje elastike dhe të tonifikuar.


Koha e postimit: Gusht-26-2020